2024. május 17. péntek
Paszkál
05:07 20:27

Holnap
Erik, Alexandra, Szandra
napja lesz.
Május 2024
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Látogatók
14
Cikkek
173

Oldalainkat 10 vendég és 0 tag böngészi

Hasznos oldalak

01_Kormanyhivatalok.png02_Magyarorszag_Kormanya.png03_Szocialis_es_Gyermekvedelmi_Foigazgatosag.png04_Emberi_Eroforrasok_Miniszteriuma.png05_Integralt_Jogvedelmi_Szolgalat.png06_Alapveto_Jogok_Biztosanak_Hivatala.png07_Csalad_Ifjusagi_es_Nepesedespolitikai_Intezet.png08_Debreceni_Javitointezet.png

Egyeztetésre hívja a tormaágazat szereplőit az agrárminiszter

Nagy Istvánt a hazai tormatermesztés aktualitásai mellett a Debreceni Egyetem agrárképzéséről is kérdeztük.

Mint arról korábban beszámoltunk, ismét nehéz helyzetbe kerültek a hazai tormatermesztők, ugyanis az elmúlt évekhez képest most nagy a bizonytalanság, a termelők olyan átvételi árakkal találkoznak, amelyek szinte ellehetetlenítik az Európa-szerte híres fűszernövény termesztését. A probléma megoldásának érdekében egyeztetett a közelmúltban Erdős Tibor, bagaméri polgármester Nagy István agrárminiszterrel. A szaktárca vezetőjével az augusztus 17-20. között megrendezett 32. Farmer Expó Nemzetközi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakkiállítás, valamint a 18. Hortico Zöldség-Gyümölcs Kertészeti Szakkiállítás megnyitóját megelőzően beszélgettünk a találkozó tapasztalatairól, emellett pedig a négynapos szakmai fórumról és a Debreceni Egyetem agrárképzésének jelentőségéről is kérdeztük.

 

Milyen problémák merültek fel a tormatermesztők részéről, hogyan tud az Agrárminisztérium segíteni az ágazat helyzetén?

 

Hálás vagyok polgármester úr kezdeményezéséért, hiszen már évekkel ezelőtt is külön kellett foglalkoznunk a tornatermesztőkkel.

 

„Ez egy speciális ágazat, speciális gondokkal, de a jövőjét mindenképpen biztosítanunk kell. Polgármester úr – aki maga is tormatermesztő – jelezte, hogy gondok vannak az ágazatban, hiszen a felvásárlók által meghirdetett árak olyan mértékűek, amelyek sok esetben az önköltséget sem fedezik.”

Ez pedig komoly feszültséget kelthet és jelentős problémákat is előrevetíthet. A megbeszélésünk alkalmával ígéretet tettem arra, hogy mindenképpen felülvizsgáljuk a helyzetet. Tehát a kormányhivataloktól bekérjük ezeket a szerződéseket és megnézzük, hogy szabályosak-e, érvényesek-e; a felek a vonatkozó jogszabályok minden pontját betartják-e. Érdemes megfontolni azt is, hogy az augusztusi határidőt tartsuk-e ezeknél a szerződéseknél, vagy hozzuk korábbra azt, hiszen a felvásárlók is már tavasszal megkötik a maguk üzleteit a feldolgozó üzemekkel, tehát a termelő is sokkal nyugodtabb lenne, ha egész évben biztonságban tudhatná magát. Mindezekről egy egyeztetést kezdeményezek a felvásárlókkal. Szeretnék velük leülni, s megismerni az álláspontjukat, az ők szemszögükből kiértékelni a fennálló helyzetet. Bízom benne, hogy sikerül ismét közös megoldást találni, mely minden érdekelt felet szolgál, mint ahogy sikerült néhány évvel ezelőtt ennél sokkal kilátástalanabb helyzetben.

 

Milyen megoldási javaslattal élhet a szaktárca mind a termelők, mind a felvásárlók felé?

 

„Amit mindenképpen szeretnék majd a termelőkkel is megértetni, hogy külön-külön kis érdekérvényesítő képességük van, így érdemesebb lenne megvizsgálni azt, hogyan lehetne termelői együttműködéseket létrehozni.”

Hogy ezt szövetkezetnek vagy integrációnak hívjuk, lényegtelen, csak a termelőknek legyen egy-egy képviselője, akik le tudjanak ülni a felvásárlókkal és alkut tudjanak kötni az árakra. Ne lehessen ár alá menni, ne lehessen egyik termelőt a másikkal kijátszani, hanem legyen egy olyan árverseny, egy olyan áralku, ami fedezi az önköltséget, a termelők túlélését, segíti a feldolgozók, felvásárlók működését és a fogyasztók biztonságos tormaellátását. Tehát alapjaiban kell felépítenünk ezt a termékpályát.

 

„Ennek érdekében a következő lépésként a termelőket hívom egyeztetésre, hogy megnézzük, milyen lehetőségeink vannak.”

 Szeretném felvázolni számukra, ha termelői együttműködések jönnek létre, akkor hogyan lehet támogatni akár egy hűtőház-beruházással, gépvásárlás támogatásával a szaporítóanyag ültetését, a termény beszedését, a növényápolást, hiszen egy termelői integrációnak más a támogatási intenzitása. Ez új dimenzióba helyezheti az egész tornatermesztést, ugyanis a korszerűsítés, a modernizáció, a fizikai munka megkönnyítése nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy hosszú távon biztonságba helyezzük a tornatermesztést. Természetesen a felvásárlóknak is teszek ajánlatot, a közös agrárpolitika stratégiai tervében hangsúlyos helyen szerepel az élelmiszeripar és a feldolgozóipar fejlesztése. Továbbá érdemes megfontolni annak a lehetőségét, hogy a torma egy előfeldolgozáson essen át, mielőtt a feldolgozóhoz kerül. Ezekhez természetesen a támogatási feltételeket, pályázati lehetőségeket is szeretnénk biztosítani.

Copyright SANCI & XAB © 2020. All Rights Reserved.